Pokud potřebujete pomoc online, je tu pro Vás

ONLINELOGY

bLOG

Pravda, jedná se o dívky ze Spojeného Království, ale i tak je důležité si tomto průzkumu přečíst více, protože se to brzy může týkat i našich dcer.

Toto zjištění vyplývá z průzkumu, který dělala britská asociace Girlguiding. Jedná se o největší britskou organizaci zaměřenou pouze na mladé dívky. Tato skautská organizace se věnuje převážně osvětě.

A teď k číslům!

Výzkumu se účastnilo 1574 dívek ve věku 11-21.

62 % odpovědělo, že znají někoho, kdo má psychické potíže.

46 % Procent dívek ve věku 17-21 odpovědělo, že někdy měly psychické problémy.

82 % z těchto dívek také sdělilo, že jejich rodiče (případně ostatní dospělí) netušili, čím si prochází.

 
 

Navíc většina dívek sdělila, že se jejich rodiče nejvíce bojí toho, že budou pít, kouřit, nebo brát drogy.  Což podle organizace už několik let není hlavním problémem společnosti.

Podle vedoucí Girlguiding a také lékařky Emmy Gees stojí za tímto vysokým výskytem psychických problémů mezi mladými dívkami sociální tlak.

„V dnešním světě jsou dívky pod tlakem, aby měly vše: perfektní známky, perfektní postavu a perfektní sociální život.“

Navíc v digitálním světě už neexistuje soukromí, protože tomu tlaku jsou vystaveny i doma, a to zejména díky sociálním sítím.

Výzkumů o vlivu a škodlivosti sociálních sítí je mnoho, a určitě se jim budeme v budoucnosti věnovat.

Gees se také pozastavuje nad tím, že velká část lidí, které trápí psychické potíže, se bojí svěřit svému okolí. „Mnoho z nich cítí, že se jedná o trapné potíže, které jsou tabu, a necítí se na to, aby o nich otevřeně mluvili.

Problémem je podle ní také, že si lidé myslí, že fyzické zdraví je důležitější, než zdraví psychické. Domnívá se, že to také vede k malému procentu lidí, kteří se svěří se svými problémy okolí.

„Připomínám jim, že školní známky je nedefinují jako osobu. Snadno se mi to řekne, když už mám dokončenou školu, ale sama si pamatujI, jak jsem trávila léto učením se na zkoušky v konstantním stresu a panice.“

Dalším problémem, kterému britské dívky čelí je váha, respektive posedlost vážit tolik a tolik.

„Jsme bombardovaní fotkami nereálně hubených modelek a celebrit, díky kterým hodně lidí zpochybňují svoji postavu. Pokud někdo má malé sebevědomí v tom, jak vypadá, mohou mu tyto fotky způsobit ještě větší pochybnosti, snížit sebeúctu a ohrozit psychické zdraví.“

I tomuto tématu se budeme věnovat blíže později.