Pokud potřebujete pomoc online, je tu pro Vás

ONLINELOGY

bLOG

V České republice stejně jako jinde ve světě trpí hodně lidí psychickými problémy. To číslo je pro mnoho z nás až neuvěřitelně vysoké- 3 miliony, a až 600 tisíc z nich se léčí ambulantně na psychiatrii.

Bohužel státem placená ambulantní psychiatrie nemá dostatečnou kapacitu a čekací lhůty jsou až 6 měsíců! Což je mnoha případech příliš dlouhá doba. Stejně tak kliničtí psychologové, kteří jsou zdarma, mají obdobně dlouhé čekací lhůty.

Často jde přitom o čas.

A to zejména v případech, kdy lidé potřebují pomoc odborníka po nenadálé události jako je úmrtí v rodině, rozchod nebo rozvod.

Většinou se proto uchylují k soukromým psychologům, kteří už nejsou placení státem, respektive pojišťovnami.

Existují 2 možnosti buď psychologa navštívit osobně, nebo využít výdobytků moderní doby, a vyzkoušet návštěvu psychologa online. Ve většině případů tato seance probíhá přes Skype. Někteří psychologové vyžadují, abyste měli zapnutou kameru, druzí se zase spokojí pouze s vašim hlasem.

Jaké jsou výhody klasické návštěvy psychologa?

1. Osobní kontakt

největší výhodou je bez pochyby proximita, která dává psychologovi možnost poznat, co a jak vás trápí. Nejde jen o oční kontakt, který přes kameru není tak silným vodítkem. Spíše máme na mysli nonverbální komunikaci.

2. Žádné technické nároky

Není potřeba mít počítač/ telefon a další věci potřebné k online terapii.

3. Bezpečné místo

Některým lidem nabízí větší komfort osobní kontakt a alespoň krátkodobé vyskočení z ulity, které nabízí psychologova ordinace.

 

Jaké jsou nevýhody klasické návštěvy psychologa?

1. Strach z otevření se.

Mnoho lidí se bojí udělat první krok a odhodlat se zavolat a objednat se k psychologovi. Tento první krok je vždy nejtěžší. Další těžký krok je dojít do ordinace k cizímu člověku a v ní se naplno otevřít a bez obav komunikovat o tom, co člověka trápí.

2. Čas

Psycholog, jako každý ostatní doktor má stanovené ordinační hodiny, ve kterých ho můžete navštívit. Problém ovšem je, pokud psycholog ve vašem městě má v daný termín plno a jiný psycholog zde není. Stejně tak vám může vyhovovat získat pomoc v čas, kdy psycholog ve vašem městě neordinuje.

3. Cena

Ne každý si může psychologa dovolit. Jejich cena se různí. Psychologové ve vašem městě mohou být dražší, než psychologové v jiných městech.

4. Malý výběr

Pokud hledáte psychologa v Brně, nebo v Praze, tak se vás tento problém většinou netýká. Jenže pokud pocházíte z malých měst a vesnic, tak najít ideálního odborníka v okolí, je opravdová výzva.

Jaké jsou nevýhody psychologa online? Jaké jsou nevýhody psychologa přes Skype?

1.Vybavení

K online seanci potřebuje mít počítač, tablet, nebo chytrý telefon a internet. Pokud chcete komunikovat pomocí videochatové aplikace jako je například Skype, tak potřebujete mít také webkameru a mikrofon. To platí pouze pro klasické stolní počítače, protože notebooky, chytré telefony a tablety mají již zabudovanou kameru i mikrofon.  Při textové komunikaci i tyto nároky odpadají.

2.Není to osobní kontakt

Jsou případy, kdy pro některé klienty je lepší navštívit odborníka osobně. Obecně psycholog neprovádí vyšetření, které by bylo nutné dělat fyzicky. Některým lidem vyhovuje více oční kontakt a pocit, že mají odborníka na blízku, než dívání se do monitoru.

3.Anonymita

Například platforma onlinelogy.cz nabízí možnost komunikovat s odborníkem zcela anonymně. To je vhodné pro klienty, kteří mají ostych. Často se jedná o první kroky a postupem času si vybudují důvěru k odborníkovi a nemají problém komunikovat otevřeně.

4. Volba?

Lidé často netuší jakého odborníka si mají vybrat, myslíme tím jakou má mít ideální kvalifikaci a zkušenosti. Navíc sami tito odborníci na svých stránkách uvádějí nepřehledné informace. V praxi to pak vypadá tak, že si člověk, který potřebuje najít odborníka, napíše do vyhledávače Psycholog Online, nebo psycholog skype, a naslepo si vybere z prvních možností, aniž by si mohl být jistý, že daný lékař je skutečně odborníkem ve svém oboru. 

Jaké jsou výhody psychologa online? Výhody Psychologa přes Skype?

1.Čas

Nemusíte nikam cestovat. Ušetříte čas a možná i peníze za cestu. Výhodou je také možnost najít si psychologa, který dělá online seance v hodiny, kdy vám to nejvíc vyhovuje.

2.Anonymita

Pokud existuje nejrozšířenější obava z návštěvy psychologa, tak je to právě strach o tom, co si lidé pomyslí. Ano, stále u nás panuje stigma, že lidé, kteří navštěvují psychologa, jsou „blázni“. Naštěstí se toto stigma postupem času vytrácí a návštěva psychologa se stává společensky akceptovaným druhem pomoci.

Při online terapii z domova vás nikdo jiný nevidí, navíc to lidem poskytuje komfort vlastního prostředí, na které jsou zvyklí. To je nesporná výhoda.

3.Cena

Najít psychologa online znamená také volbu, kterého odborníka si vybereme. Tato volba je podstatně širší, než volba klasických psychologů působících ve vašem městě. Internet vám umožňuje najít si psychologa, který nejlépe splňuje vaše finanční požadavky.

4.Odbornost

Hledání online psychologa vám také poskytne možnost vybrat si odborníka podle kvalifikace a hlavně zkušeností. Toto je ideální pro klienty, kteří trpí vzácnější formou poruchy, jako je například PTSD (Posttraumatická stresová porucha, ta postihuje zejména profese, které jsou vystaveny častému a nadměrnému stresu, například vojáky, policisty nebo hasiče). Skutečných odborníků na tyto problémy není mnoho, a proto online terapie vám dá možnost virtuálně navštívit daného odborníka bez nutnosti cestovat, pokud se zrovna ve vašem okolí tento specialista nevyskytuje.

Napadají vás další body, které jsme zde měli zmínit? Napište nám na info@onlinelogy.cz